Department-wise staff in A.Y. 2016-17 sessions

Sl. No. Name of the Department Name of the staff Mr./Mrs./Ms. Educational Qualification Subject assigned in 2016-17
1 English Kumarswamy H. B. B.Sc. (Botany, Zoology, Sericulture)
B.Ed. (English, Biology)
M.A. (English)
DCTTC (One year computer course)
English & G K
2 Shivakumar B.A. (History, Pol.Science, Sociology)
B.Ed. (English & History)
PGDELT (Post Graduate Diploma in English Teaching)
English & G K
3 Hindi Raghavendra C. M. B.A. (Hindi)
B.Ed. (Hindi) (Hindi Snathak Degree)
M.A. (Hindi)
DCME (Computer Course)
Hindi
4 Sindu PUC
B.A. (Praveen 1 & 2)
B.Ed. (Hindi Shiksha Snathak)
B.A. (Sanskrit)
Hindi
5 Kannada Chethan Kumar H. M. B,A. (Kannada, Economics, Geography)
B.Ed. (Kannada & Geography)
D.Ed. (Diploma in Education)
M.A. (Kannada)
M.Ed.
Kannada
6 Asharani L. M. B.A. (History, Economics, Kannada)
B.Ed. (Kannada, History)
D.Ed. (Diploma in Education)
M.A. (Kannada)
Kannada
7 Mathematics Umesha H. M. B.Sc. (Phy., Maths, Electronics)
M.Sc. (Mathematics),
B.Ed.(Physics & Maths),
LL.B.
Mathametics & Moral Values
8 Santhosh Kumar K.S. B.Sc. (Physics, Mathematics, Electronics)
B.Ed. (Physics, Mathematics)
M.Sc. (Mathematics)
Mathematics
9 Gen.Science Nataraju H.G. B.Sc. (Botany, Zoology, Sericulture)
B.Ed. (Zoology)
M.Sc. (Zoology)
Gen. Science
10 Vedashree S. B.Sc. (Physics, Chemistry, Mathematics)
B.Ed. (Physics, Mathematics)
Final Year M.Sc (Physics)
Mathematics
& Physics
11 Social Science Chaithra R.P. B.A. (History, Economics, Kannada)
B.Ed. (Kannada & History)
M.A. (History)
Social Science
& EVS
12 Manjunatha M. M. B.A. (History, Economics, Geography)
B.Ed. (History, Geography)
M.A. (History)
M.Ed.
Social Science
& EVS
13 Computer Punya N. B.E. (Computer Science) Computer
14 Health & Physical
Education
Manju B.A. (History, Economics, Pol. Science)
B.Ed. (History, Kannada)
B.P.Ed.
 Health & Physical Ed. & Yoga
15 Art & craft Rajendra B. N. B.V.A. (Painting) Drawing, Painting & Craft works
16 KG wing
(Pre-KG, LKG & UKG)
Devaki P. N. B.A.
NST,
Montessori Training.
Subjects of
UKG class
17 Lakshnmi G. PUC (B.Com)
ATCA
Montessori Training
B.A. (History, Economics, Kannada)
Subjects of
Pre-KG class
18 Sumarani R. PUC (Physics, Chemistry, Mathematics, Biology)
B.Sc. (Physics, Chemistry, Mathematics)
CCPE,
B.A.
Subjects of
LKG class
19 Tresa L. B.A. (History, Sociology, Christianity)
M.A. (History)
NST & Montessori Training,
(General Diploma in Corporation),
Computer Course
Subjects of
UKG & LKG class
20 Librarian Chethan Kumar S. V. B.A. (History, Economics, Pol. Science)
B.Ed. (History, Kannada)
M.L.I.Sc. (Master of Library & Information Science)
Library work
& Lifeskills
21 Dance & Music Usha Venugopal B.Music
M.A. (Kannada)
LL.B.
Vidwath Dance, Vidwath Vocal Music, Senior Veena, (Violin, major subject Dramatics TICS)
Classical Dance &
Vocal Music

jsspschamarajnagar_faculty